(PL)

Dzień dobry,

Wybieracie się Państwo do Poznania? Hotel zablokowany, bilet na targi, mecz czy koncert kupiony, muzea i restauracje wytypowane – zapowiada się udany weekend! Jeśli chcecie Państwo zobaczyć miasto, to jesteście dobrze przygotowani, ale jeśli chcecie je na prawdę poznać i zrozumieć to podpowiem, że brakuje Państwu jeszcze przewodnika.
Nie braliście takiej usługi pod uwagę? A szkoda! Przewodnik to przecież skarbnica wiedzy na temat danego miejsca: w ciekawy sposób ożywi przestrzeń, wskrzesi dawnych mieszkańców oraz skandale, które były ich udziałem, ploteczki które rozbudzały wyobraźnię dawno temu i heroiczne czyny, o których ludzie mieli pamiętać po wsze czasy, ale i tak zapomnieli. Z takim przewodnikiem nawet zwykłe piwo w najbanalniejszym miejscu smakuje innczej
Wiem co mówię! Po studiach na kulturoznawstwie, czyli wtedy gdy wydawało mi się, że więcej o kulturze już się nie da wiedzie, zapisałam się na kurs dla przewodników miejskich – i okazało się, że dopiero w tym momencie zaczęłam uczyć się historii i historii kultury. Odkrywanie przeszłości stało się moją pają i dziś jestem jednym z tych szczęśliwych ludzi, którzy cieszą się gdy idą do pracy, bo moja praca to moje hobby.
Od 2006 roku jestem licencjonowanym przewodnikiem miejskim po Poznaniu (nr leg. 606/2006/P) i pilotem wycieczek (nr leg. 1686/2006/PW). Najpierw więcej pilotowałam, z turystami odwiedziłam wiele krajów w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. Dziś raczej oprowadzam po mieście, choć co jakiś czas zdarza mi się spakować walizkę i wyruszyć samej lub z grupami w świat – bo z podróżowania nie da się wyleczy.
Pracuję z grupami zorganizowanymi i klientami indywidualnymi świadcząc usługi po hiszpańsku, angielsku i polsku. Od 2009 roku wykładam na kursach przewodnickich i pilockich, a w 2014 roku z grupą przyjaciół myślących o turystyce podobnie jak ja, założyliśmy fundację na rzecz rozwoju i upowszechniania turystyki w Poznaniu „Visit Poznań”. Zajmujemy się świadczeniem usług przewodnickich i organizacją kursów z zakresu profesjonalnej obsługi ruchu turystycznego. Prowadzimy także stronę internetową oraz nagraliśmy cykl filmików historyczno-krajoznawczych nt Poznania – „Historie z Poznania wzięte”.
Jeśli przyjeżdżając do Poznania chcecie Państwo oswoić to miasto, zapraszam do wspólnego zwiedzania,
Do zobaczenia w Poznaniu,
Paulina Ratkowska